<=  POWRÓT do głównej I historia I obiekty I życiorys artystyczny I i inne I architektura I studenci ASP I 2004 r.    2005 r
Deja vu - 2007r   I  TOLEDO 2007
POLSKA SZTUKA WSPÓŁCZESNA

ZBIGNIEW DUDEK

PROGRAM ARTYSTYCZNY

Artysta rzeźbiarz,
adiunkt rzeźby, kierownik pracowni rzeźby ASP w Łodzi.

studio:  tel. (42) 650-01-33
adres: 91-078 Łódź, ul. Kasprzaka 56
   • W swoich pracach chciałbym skupić się na poszukiwaniu  i odkrywaniu "języka znaczeń", w obrębie struktury "materii" /materii rzeźby/. Symbolicznego związku, napięć i powiązań powstających w obrębie jednego obiektu jak i całej przestrzeni ekspozycji.  Prześledzić relacje w obszarze znanych doświadczeń jak i stałej, nieustającej ciągłości  kulturowej w zasięgu,  której przyszło mi żyć.
  • Zasadniczym problemem, który szczególnie mnie inspiruje to zbadanie i zbudowanie "języka", jeszcze jednego elementu  - studyjnego warsztatu wypowiedzi, jakim w ostatnich moich pracach odgrywa światło. Struktura światła tzw. "uwięzionego", struktura światła "uwolnionego" i struktura światła penetrującego przestrzeń, dosłownie budującego przestrzeń. Sprawdzenie zależności wypowiedzi, relacji w przestrzeni.
   • Ważnym podkreślenia jest fakt, że nie interesuje mnie instalacja ale obiekt - rzeźba.
   • Każda praca - to osobista wypowiedź na temat przemijania, ulotności zdarzeń i ludzi, trwania doświadczeń z pogranicza niemal pierwotnych reakcji wydobytych z mroków jaźni, często warunkujących nasze postrzeganie rzeczywistości. 
   • Programowo ograniczam się do poszukiwań w obrębie zamkniętej przestrzeni obiektu. Obiekty - rzeźby funkcjonują z założenia jako formy zamknięte w swojej wypowiedzi.  Przestrzeń ekspozycji nie jest przestrzenią warunkującą moją wypowiedź tzn. nie koniecznie jest przyporządkowana danemu obiektowi lub odwrotnie, dlatego choć miejsce ekspozycji ma znaczenie, nie warunkuje "siły" z jaką penetruję daną przestrzeń. 
   • Przestrzeń zamknięta jest o tyle dla mnie ważna, że moje ostatnie poszukiwania - złożenia  struktur - twardej, zimnej stali ze strukturą ujarzmionego światła - operującego symboliczną formą ale posiadającego swoistą energię - jest doświadczeniem jakie odnajduję i odkrywam w obrębie mitu i legendy.  Doświadczeń symbolicznych, gdzieś  z  pogranicza  realności i duchowości, transcendentalnym odczuwaniem przestrzeni. 
   • Ujarzmione światło w moich pracach jest projekcją energii ducha, elementem symbolicznym przyporządkowanym  rzeźbie. 

<=  POWRÓT do głównej I historia I obiekty I życiorys artystyczny I i inne I architektura I studenci ASP I 2004 r.    2005 r
Deja vu - 2007r   I  TOLEDO 2007

dudek_art@onet.pl

studio:  tel. (0-42) 650-01-33, mobile: 0 506-68-79-79, adres: 91-078 Łódź, ul. Kasprzaka 56.